Porównanie łożysk kulkowych, stożkowych oraz walcowych.

Nowoczesne urządzenia korzystają z różnego typu rozwiązań technologicznych, które mają za zadanie usprawnić ich pracę, podnieść wydajność oraz zmniejszyć awaryjność. Różnorodność części wykorzystywanych do budowy takich maszyn jest ogromna. Jednak praktycznie każde urządzenie mechaniczne wykorzystuje zawsze ten sam element – jest nim łożysko. Poszczególne rodzaje łożysk różnią się od siebie budową, dopuszczalnym obciążeniem oraz rozmiarami. Z tego powodu, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego modelu łożyska, które będzie idealnie dopasowane do maszyny.

Wyróżniamy trzy podstawowe typy łożysk:
Łożyska kulkowe są najbardziej popularne. Ich prosta budowa oraz szeroka oferta rozmiarów i modeli sprawia, że wykorzystywane są w wielu urządzeniach oraz maszynach, w których potrzebna jest niezawodność oraz dobre parametry techniczne.

Łożyska kulkowe swoją popularność zawdzięczają także temu, że mogą przenosić obciążenia wzdłużne, jak i poprzeczne zachowując bardzo duże prędkości obrotu. Łożyska kulkowe produkowane są nie tylko w różnych rozmiarach, ale także z wykorzystaniem rozwiązań zwiększających ich prędkość np. blaszki zabezpieczające i specjalnie wyprofilowane koszyczki. Łożyska zabezpieczone uszczelkami gumowymi lub blaszką napełniane są smarem, który utrzymuje produkt w doskonałym stanie przez cały okres eksploatacji. Tego typu łożyska mogą pracować w temperaturze nawet do 100 stopni Celsjusza i zachowują swoją pełną funkcjonalność, co jest bardzo pożądane szczególnie w maszynach produkcyjnych, w których przedsiębiorca nie może pozwolić sobie na przestoje lub awarie.

Łożyska kulkowe

 

Łożyska kulkowe w sklepie EBMiA.pl – https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-lozyska-kulkowe-c-196_140_1328.html

 

 

 

Łożyska stożkowe oferują bardzo dobre właściwości toczne oraz fakt, że obciążenia promieniowe, jakie może przenosić, są porównywalne z obciążeniami osiowymi. Ta zaleta sprawia, że ten rodzaj łożyska jest podobnie jak łożyska kulkowe bardzo chętnie wykorzystywany w maszynach i urządzeniach różnego typu. Budowa łożyska stożkowego jest stosunkowo prosta. Składa się z elementów tocznych w postaci ściętych stożków (w łożyskach kulkowych elementy te są w kształcie kuli) oraz z bieżni, która także wykonana jest w tym kształcie.

łożyska stożkowe

 

 

 

Łożyska stożkowe w sklepie EBMiA.pl – https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-lozyska-stozkowe-c-196_140_1329.html

 

 

 

 

 

Najczęściej stosowane są w urządzeniach, w których występują siły osiowe, jak i promieniowe. W takich urządzeniach łożyska kulkowe nie zdają egzaminu, bardzo szybko się psują i powodują częste awarie. Ciekawą informacją, o której należy wiedzieć, jest fakt, że główne elementy łożyska stożkowego, czyli bieżnia oraz pierścienie i koszyczek z elementami tocznymi nie są ze sobą połączone. Można je bez problemu od siebie oddzielić. Z tego powodu umieszczane są one bezpośrednio na wale wyposażonym w zamknięte komory łożyskowe lub oprawy łożyskowe. Tego typu produkt wymaga smarowania, które zapewniane jest właśnie przez te elementy.

Ostatnią grupą łożysk, jakie wykorzystywane są w przemyśle, są łożyska walcowe. Podobnie jak w przypadku łożysk stożkowych, łożyska walcowe także należą do grupy łożysk rozłącznych. Przynajmniej jeden pierścień wchodzący w skład tego modelu łożyska, nie posiada bieżni, dzięki czemu możemy bez użycia siły rozłożyć łożysko na części. Jest to szczególnie przydatne podczas montażu tego elementu w trudno dostępnych miejscach. Element toczny stanowią walce osadzone w koszyczku. Ten typ łożysk z powodu swojej budowy może przenosić znacznie większe obciążenia promieniowe niż łożyska stożkowe oraz kulkowe. Produkt ten jest niezwykle wytrzymały i przy odpowiedniej eksploatacji oraz smarowaniu mogą służyć nawet kilkanaście lat bez konieczności wymiany. Stosowane są głównie w walcarkach oraz obrabiarkach do metali, w których występują duże obciążenia oddziaływające na łożyska i inne elementy urządzenia.

łożyska walcowe

 

Łożyska walcowe w sklepie EBMiA.pl – https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-lozyska-walcowe-c-196_140_1331.html

 

 

 

 

 

 

Jak widać, różnice w budowie oraz zastosowaniu łożysk są bardzo duże. Warto jest więc znać zasady ich działania oraz zastosowanie. Osoby, które jednak mają problem z wyborem odpowiedniego łożyska mogą skorzystać z pomocy biura obsługi sklepu internetowego EBMiA.pl. Firma oferuje ogromny wybór łożysk w każdej postaci oraz gwarantuje najniższe ceny na rynku. W ofercie przedsiębiorstwa znajduje się także wiele innych produktów i części zamiennych do maszyn i urządzeń.

Ebmia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *